Minecraft Taş Kesici Yapımı ✔️2022

Minecraft taş kesici yapımı oyun dünyamız içerisinde çok büyük bir öneme sahiptir, hele ki yapı yapmasını çok sevenler için vazgeçilmez kaftandır. Bu yüzden taş kesiciyi öğretmekle kalmayacak ince detaylara kadar ineceğiz.

Minecraft taş kesici ne işe yarar? sorusuna makalemizce cevap verecek ve size en hızlı şekilde Minecraft taş kesici yapımını öğreteceğiz. Bu sayede oyundaki bilgi seviyeniz ne olursa olsun gönül rahatlığı ile kolayca yapabileceksiniz.

Minecraft Taş Kesici Nasıl Yapılır?🟢

minecraft taş kesici nasıl yapılır
minecraft taş kesici nasıl yapılır

Minecraft taş kesici yapımı çok kolaydır ancak oyunu çok az bilen veya hiç bilgisi olmayan birisine göre karmaşık gelebilir. Bunun önüne geçmek için sizlere en küçük detayları vererek nasıl Minecraft taş kesici yapımını öğreneceksiniz. Öncelikle bize Minecraft taş kesici yapımı için lazım olan malzemelerden başlayalım.

 • 3 adet Taş
 • 1 adet Demir Külçesi
 • 1 adet Tahta Kazma
 • 1 adet Taş Kazma
 • 1 adet Çalışma Masası
 • 1 adet Fırın

Minecraft Taş Nasıl Yapılır?🟡

Minecraft oyunu içerisinde kırmış olduğumuz taşlar bize ‘’Kırık Taş’’ olarak gelmektedir ancak bize ham taş yani kırmadan önceki hali gerekmektedir ancak ilk önce bize taşları kırabilmemiz için bir adet tahta kazmaya ihtiyacımız olacaktır. Ardından yapmış olduğumuz kazma ile taşları toplamalıyız. Toplamış olduğumuz kırık taşlar bir fırın yapıp, kırık taşları pişirmeliyiz. Pişirilmiş olan bu kırık taşlar ham taşa dönüşecektir.

Adım 1: Tahta kazmayı yapabilmemiz için ilk önce çalışma masası yapmamız gerekmektedir bu çalışma masasını Minecraft taş kesici yaparken de çok kullanacağız o yüzden şart bir malzemedir. Toplamış olduğumuz kütüğü ‘’E’’ tuşuna basarak 2×2 üretim yerine bir adet kütüğü yerleştiriyoruz. Yerleştirdiğimiz bu kütük ile dört adet tahta elde ediyoruz.

minecraft taş nasıl yapılır
minecraft taş nasıl yapılır

Adım 2: Bir kütükten elde ettiğimiz dört tahtayı yine ‘’E’’ tuşuna bastığımızda açılan 2×2 üretim yerine 4 tahtayı yerleştiriyoruz ve çalışma masamız hazır.

taş kesici nasıl yapılır minecraft
taş kesici nasıl yapılır minecraft

Adım 3: Çalışma masamızı yerleştiriyoruz ve açıyoruz. Toplamış olduğumuz odunları yukarıda gösterdiğimiz gibi tahtaya çevirip iki adet tahtayı çubuğa çeviriyoruz.

mc taş kesici yapımı
mc taş kesici yapımı

Adım 4: Yapmış olduğumuz bu çubukları ortaya ve ortanın altına yerleştiriyoruz ardından yapmış olduğumuz tahtaları ortanın üstüne sağına ve soluna yerleştiriyoruz.

minecraft taş kesici ne işe yarar
minecraft taş kesici ne işe yarar

Adım 5: Yapmış olduğumuz bu tahta kazma ile etrafta görmüş olduğumuz taşları topluyoruz. Topladığımız kırık taşları yapmış olduğumuz çalışma masası üzerine tıklayarak ortası boş olacak şekilde tüm her yere kırık taş koyuyoruz ve fırın elde ediyoruz.

minecraft taş kesici
minecraft taş kesici

Adım 6: Fırınımızın çalışması için yakıta ihtiyaç duyar bunun için etraftan kömür veya ağaç gibi yanıcı maddeler toplayınız.

Adım 7: Yakıtımızı da topladığımıza göre artık kırık taş pişirebiliriz. İlk önce ateş simgesinin altına yakacağımız yakıtı koyuyoruz ardından minecraft taş kesici için toplamış olduğumu kırık taşların üç tanesini fırına koyuyoruz ve ham taş elde ediyoruz.

minecraft taş kesici nasıl kullanılır
minecraft taş kesici nasıl kullanılır

Minecraft Demir Külçesi Nasıl Yapılır?🟠

Minecraft oyununda demir cevherini taş kazma ve üstündeki kazmalar ile kırabilmekteyiz. Bu yüzden ilk önce taş kazma yapmamız gerekmektedir. Yapmış olduğumuz bu taş kazma ile madende dolaşıp ham demir elde ediniz. Elde ettiğiniz ham demiri yukarıda yapımını vermiş olduğumuz fırında pişiriniz.

Adım 1: Yukarıda yapımını anlattığımız çalışma masası ile taş kazmayı aynı tahta kazma gibi yapıyoruz ancak tahta yerine kırık taş koyuyoruz.

minecraft demir külçe yapımı
minecraft demir külçe yapımı

Adım 2: Madenlerde dolaşarak demir cevheri arayınız. Demir cevheri aşağıdaki görseldeki gibidir. Demir cevherini taş kazma ile kazarak ham demir elde ediniz.

minecraft demir külçesi nasıl yapılır
minecraft demir külçesi nasıl yapılır

Demiri daha kolay bulabilmek için oyunda bulunan hazır madenlere girmenizi tavsiye ederiz.

Adım 3: Elde etmiş olduğunuz bu ham demirleri yukarıda yapımını gösterdiğimiz fırında pişiriyoruz ve demir külçesi elde ediyoruz.

minecraft demir külçesi nasıl bulunur
minecraft demir külçesi nasıl bulunur

Bu ana kadarki yaptığımız demir külçesi ve taşlar ile taşları kesmenize yarayan Minecraft taş kesiciyi yapabiliriz. Minecraft taş kesici‘yi yapmak için ilk önce en alt sıraya üç adet ham taş yani kırık taşı pişirip elde ettiğimiz taşı diziyoruz. Ardından ortaya demir külçesini koyuyoruz.

mc demir külçesi yapımı
mc demir külçesi yapımı

Minecraft Taş Kesici Elde Etmenin Alternatif Yöntemleri🔴

Dünyamızda yüklenen köylerin kimisinde taş ustası kulübeleri vardır. Bu kulübelerde Minecraft taş kesicileri bulunmakta aynı zamanda etrafa baktığımızda bir taş ustası görme ihtimaliniz yüksektir.

Minecraft Taş Kesici Ne İşe Yarar?🔵

Minecraft taş kesici normal çalışma masasında yapacağımız merdiven, basamak, tuğla ve duvar gibi şeyleri bize daha ucuza yapar bununla kalmayıp birde oyna desenli tuğlalar çıkarır. Bu yüzdende yapı yapmasını sevenler için vazgeçilmez kaftandır.

Bir diğer özelliği ise işsiz bir köylüyü taş ustasına çevirebilmektedir. Bu taş ustası bize ileriki seviyelerinde ulaşılması zor olan taşları ticaret ile verecektir.

Minecraft taş kesicinin üzerine gittiğinizde veya herhangi bir yaratık onun üzerine gittiğinde hasar almayacaktır ayrıca Minecraft taş kesici’yi yerleştirdiğinizde herhangi bir ses çıkarmamaktadır bu yüzden onun sesinden rahatsız olamayacaksınız.

Minecraft Taş Kesici’de Kullanabileceğimiz Başlıca Taşlar🟢

Minecraft taş kesici de maalesef oyundaki tüm eşyalar ile bir şey yapamıyoruz belirli başlı eşyalar ile etkileşime geçebiliyoruz. Bu yüzden bizde size etkileşime girebileceğimiz eşyaların listesini hazırladık.

 • Tüm taş çeşitleri
 • Tüm kumtaşı çeşitleri
 • Granit, Diyorit ve Andezit
 • Kuvars
 • Nether Tuğlaları
 • End Taşları
 • Tüm bakır çeşitleri
 • Basalt
 • Siyah Taş
 • Prizmarin

Minecraft taş kesici de enfekte olan tüm taşlar çalışmamaktadır.

Minecraft Taş Kesici Hangi Platformlarda Geçerli?⚪️

Minecraft taş kesici kimi platformlarda desteklenmemektedir kimi platformlarda belirli bir sürümden sonra desteklenmektedir kimisi için de direk tüm sürümlerde desteklenmektedir.

Platformlar Desteklenme Durumu (sürüm)
Java Sürümü (PC/MAC) Destekleniyor (1.14)
Cep Telefonu Sürümü Destekleniyor
Xbox 360 Desteklenmiyor
Xbox One Destekleniyor (1.2)
Ps 3 Desteklenmiyor
Ps 4 Destekleniyor (1.91)
Wii U Desteklenmiyor
Nintendo Switch Destekleniyor (1.5.0)
Windows 10 Sürümü Destekleniyor
Eğitim Sürümü Destekleniyor
Minecraft Taş Kesici Platform Desteği Tablosu

Minecraft Nedir?🟡

Minecraft 3D karelerden oluşan bir evrendir bu evren içerisinde hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz her şeyi yapabilme imkanı sunmaktadır. Bu yüzden çıktığından bu yana hala en çok oynanan oyunlar arasındadır.

Minecraft‘ın geliştiricisi Notch 2011 yılında Mojang Studio adlı studio ile çıkardı ardından 2014 yılında Microsoft’a 2.5 milyar dolara satıldı. Minecraftın 3 ana platformu vardır. Bu sürümler Java sürümü, Badrock sürümü ve Eğitim sürümüdür.

Minecraft taş kesici yapımı hakkındaki detaylı rehberimizi okumak yerine uygulamalı olarak izleyerek yapmak isteyenler için aşağıdaki videomuza göz atabilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan bazı içerikler;

Minecraft Taş Kesici Yapımı ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔴

Minecraft Kırık Taş ile Ne Yapılır?

Minecraft kırık taş ile kazma fırın, düz taş, merdiven ve basamakları, taş basınç plakası gibi eşyalar üretebilirsiniz.

Minecraft taş kesici yapımı adlı makalemize benzer içerikleri incelemek için Oyun Rehberi bağlantısını, Minecraft hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak içinde Wikipedia bağlantısını inceleyebilirsiniz.

5/5 - (12 votes)
Yorum yapın