En İyi Animasyon Yapma Programları 2023

En iyi animasyon yapma programları listemizde güncel olarak animasyon yapmak için kullanılan tüm programları sizden için sırasıyla listeleyeceğiz. Listemizi de 2 ana başlıkta ayıracağız. Bu başlıklar;

 • 3D animasyon yapma programları
 • 2D animasyon yapma programları

şeklinde olacaktır. Böylece her kullanıcımızın ihtiyacına yönelik olarak animasyon programları konusunu anlatmış olacağız. Bu makalemizde kullanıcıların çok fazla aradığı “Ücretsiz online animasyon yapma sitesi” , “çizgi film yapma programı” , “ücretsiz animasyon yapma“, “animasyon yapma programı scratch” gibi konulara da cevap vereceğiz.

3D Animasyon Yapma Programları📘

3D animasyon yapma programları başlığımızda sizlere 3 boyutlu olarak animasyonlar hazırlayabileceğiniz programları göstereceğiz. Ücretsiz 3D animasyon yapma programları arayan kullanıcılar içinde profesyonel 3D animasyon programları arayan kullanıcılar içinde farklı programlara yer vermeye çalışacağız.

Adobe After Effects⚪️

animasyon programları
animasyon programları

Adobe After Effects programı temel olarak bir efekt düzenleme programıdır ancak Adobe After Effects programı 3D animasyon yapma programı olarakta 2D animasyon yapma programı olarakta kullanılabilen bir programdır. Profesyonel animasyon tasarımcıların sıklıkla kullandığı bir programdır.

Adobe After Effects Özellikleri:

 • Hem 2D hem de 3D animasyonlar yapabilirsiniz. Bu yazılımın 3D özellikleri sayesinde, metinler, logolar ve benzeri nesneler için 3D animasyonlar oluşturabilirsiniz.
 • After Effects ile görüntüler üzerindeki efektleri ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir görüntünün parlaklığını veya kontrastını ayarlayabilirsiniz.
 • Görüntülerin renk düzenlemelerini yapabilirsiniz. Örneğin, bir görüntünün renk tonunu veya doygunluğunu ayarlayabilirsiniz.
 • Görüntülerin hareketlerini ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir görüntünün yönünü veya hızını ayarlayabilirsiniz.
 • Ses efektleri ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir videoya müzik veya ses efekti ekleyebilirsiniz.
 • Birden fazla görüntüyü birleştirebilirsiniz. Örneğin, bir videoyu oluşturmak için birden fazla klibi birleştirebilirsiniz.
 • After Effects ile görüntülerin kırpılmasını ve kesilmesini yapabilirsiniz. Örneğin, bir videoyu belirli bir süreye kadar kesebilirsiniz.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Cinema 4D🔵

3d animasyon yapma programı
3d animasyon yapma programı

Cinema 4D programı 3D model yapma, simülasyon oluşturma ve animasyon oluşturma için kullanılan profesyonel programlardan bir tanesidir. Cinema 4D temel olarak bir 3D modelleme programı olsa da içerisinde animasyonlar ile alakalı özelliklerde yer almaktadır.

Cinema 4D Özellikleri:

 • Cinema 4D programında MoGraph adında tasarımcılara, karmaşık ve soyut animasyonları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturma yeteneği veren prosedürel bir modelleme ve animasyon araç seti bulunmaktadır.
 • Cinema 4D’nin karakter animasyon araçları, karakterlerinizi hareket ettirmek için ihtiyacınız olan her şeyi sunmaktadır.
 • Dinamik motoru, nesnelerinize gerçekçi fiziksel davranışlar kazandırmanıza olanak tanır.
 • Saç aracı, saçların yanı sıra tüyler ve kıl gibi diğer nesneleri de oluşturmanıza olanak tanır.
 • Gelişmiş ışıklandırma araçları sayesinde sahnenizi aydınlatabilir ve gerçek zamanlı olarak render alabilirsiniz.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Autodesk Maya🟡

ücretsiz animasyon yapma
ücretsiz animasyon yapma

Autodesk Maya programı 3D modelleme ve animasyon programıdır. Cinema 4D programı gibi 3D modelleme oluşturabilir ve animasyonlarda oluşturabilirsiniz. Gerçekçi üst düzey profesyonel modelleme ve animasyonlar için Maya programını inceleyebilirsiniz.

Animasyon yapma programları arasında olan Maya programı, Autodesk şirketinin oluşturduğu programlardan sadece bir tanesidir.

Autodesk Maya Özellikleri:

 • Maya’nın ana animasyon zaman çizelgesidir. Zaman çizelgesi üzerinde çeşitli anahtar kareler (keyframe) ve animasyon süreleri oluşturur.
 • Keyframe, animasyonlu bir sahnede bir nesnenin, karakterin veya kamera gibi öğelerin belirli bir zamandaki konumunun kaydedildiği yerdir. Maya’da, kullanıcılar herhangi bir zaman diliminde nesne hareketlerinin başlangıcını, bitişini ve aralarındaki tüm kareleri belirlemenizi sağlar.
 • Maya animasyon katmanları, animasyonu kontrol etmek ve kolayca değiştirmek için birden fazla animasyon kaydını tek bir sahnede birleştirmenizi olanak tanır.
 • Motion Paths, nesnelerin belirli bir yörüngede hareket etmesini sağlar. Maya’da, kullanıcılar bir nesneyi Motion Path’e bağlayarak, nesnenin belirli bir yörüngede hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Maya’da IK/FK karıştırma özelliği bulunmaktadır. Bu özellik karakter animasyonunda kullanılan bir tekniktir. Bu özellik, karakter animasyonu sırasında hareketlerin daha akıcı hale getirilmesine olanak tanır.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

3D animasyon programları genellikle 3D modelleme özelliklerini de desteklemektedir.

3DS Max🟠

ücretsiz animasyon yapma programları
ücretsiz animasyon yapma programları

3DS Max programı da Maya programı da profesyonellerin kullandığı üst düzey bir modelleme programıdır. Maya ile arasındaki en büyük fark 3DS Max daha teknik modellemeler ve çizimler için kullanılmaktadır, Maya ise daha sanatsal tasarımlar için kullanılıyor.

3DS Max programı normalde bir teknik çizim ve modelleme programı olsa da içerisinde Maya programı gibi animasyon kısmını da barındırıyor. Ekstradan 3D animasyon yapma programı almayıp tek bir programda tüm özellikleri kullanmak isteyen kullanıcılar için güzel bir alternatif.

3DS Max Özellikleri:

 • 3ds Max, karakter animasyonu yapmak için çeşitli araçlar sunar. Kullanıcılar, karakterlerin vücut parçalarını hareket ettirmek, yüz ifadelerini değiştirmek veya konuşma animasyonları oluşturmak için araçlar kullanabilirler.
 • Havacılık ve araç animasyonları için özel araçlar sunar. Kullanıcılar, uçuş simülasyonları, araç hareketleri veya mekanik sistemler gibi öğeler için animasyon oluşturabilirler.
 • Havalandırma sistemleri veya parçacık animasyonları gibi karmaşık hareketlerin simülasyonu için araçlar sunar. Kullanıcılar, havalandırma kanallarının nasıl çalıştığını veya nesnelerin hareketine etki eden doğal olayları simüle edebilirler.
 • Nesnelerin fiziksel davranışlarını simüle etmek için araçlar sunar. Kullanıcılar, nesnelerin yerçekimi, sürtünme ve diğer fiziksel etkileşimleri taklit edebilirler.
 • Görüntü işleme ve özel efektler için araçlar sunar. Kullanıcılar, ateş, su, duman gibi doğal olayların simülasyonu veya filmlerde kullanılan özel efektler gibi şeyler oluşturabilirler.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Unreal Engine🔴

online animasyon yapma programı
online animasyon yapma programı

Unreal Engine programı 5. sürümü ile dijital dünyayı ciddi etkilemiş bir programdır. Unreal Engine programı genelde dijital oyun yapımı için kullanılan oyun motoru sanılsa da aslında Unreal Engine video ve oyun geliştirmek için kullanılan bir motordur.

Hem oyunlarda hem de film, dizi gibi video içeriklerinde sıkça animasyon kullanıldığı için Unreal motoru da kendi içerisinde animasyon özelliği desteklemektedir ve daha da ilginizi çekebilecek kısmı ise programın ücretsiz olarak kullanılabiliyor olması.

Ücretsiz 3D animasyon yapma programı ve ücretsiz 3D animasyon yapma programı arıyorsanız Unreal Engine motorunu deneyebilirsiniz.

Dil DesteğiTürkçe
FiyatÜcretsiz

2D Animasyon Yapma Programları📙

2D animasyon yapma programları başlığımızda da sizlere 2 boyutlu animasyonlar yapabileceğiniz programları göstereceğiz. Göstereceğimiz bir kısmı ücretsiz, bir kısmı profesyonel bir kısmı da açık kaynak kodludur.

Piyasada en fazla tercih edilen 2d animasyon yapma programlarını sırasıyla sizlere göstereceğiz.

Adobe Animate🟣

2d animasyon yapma programı
2d animasyon yapma programı

Adobe Animate programı Adobe şirketi tarafından 2D animasyon programı olarak geliştirilmiş bir programdır. Bu zamana kadar genelde bahsettiğimiz programlar modelleme, video motor programları olsa da Adobe Animate programı direkt olarak sadece animasyonlar için hazırlanmış bir programdır.

2D animasyon yapma programı ve online animasyon yapma programı arıyorsanız Adobe Animate programını deneyebilirsiniz. Adobe Cloud bağlantısı ile tasarımlarınızı arşivinize isterseniz yükleyebiliyorsunuz.

Adobe Animate Özellikleri:

 • Adobe Animate ile her bir çerçeveye ayrı ayrı çizim yaparak animasyonlu videolar veya GIF’ler oluşturabilirsiniz.
 • Adobe Animate ile butonlar, menüler ve interaktif öğeler oluşturarak interaktif animasyonlar yapabilirsiniz.
 • Vektörel çizim özellikleri sunar ve bu özellikler sayesinde vektörel animasyonlar yapabilirsiniz. Vektörel animasyonlar, herhangi bir boyut değişikliği veya çözünürlük değişikliği olmadan herhangi bir boyutta görüntülenebilir.
 • Nesnelerin hareketleri ve simülasyonları için bir fizik motoru içerir. Fizik motoru, nesnelerin gerçekçi bir şekilde hareket etmesini sağlar.
 • 3D dönüştürme aracı ile nesneleri üç boyutlu olarak dönüştürmenizi sağlar.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Synfig🔵

2d animasyon yapma
2d animasyon yapma

Synfig programı ücretsiz animasyon yapma programı arayan kullanıcıların çok seveceği bir program olabilir. Synfig programı hem tamamen ücretsiz olması hem de açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen bir animasyon programıdır.

Synfig programı ile sadece 2D animasyonlar oluşturabilirsiniz. Ücretsiz animasyon programları arasında yer alan Synfig programı Türkçe dilini de desteklemektedir.

Synfig Özellikleri:

 • Vektörel grafikler kullanarak animasyon oluşturmanıza olanak tanır. Bu, görüntü kalitesini bozmadan çizgi kalınlığını, renklerini ve boyutunu değiştirmenizi sağlar.
 • Synfig’de, katmanlar kullanılarak animasyon parçaları ayrı ayrı oluşturulur ve düzenlenir. Bu, animasyonun her bir parçasının kolayca değiştirilebileceği anlamına gelir.
 • Syfing çeşitli animasyon efektlerini ücretsiz olarak sunmaktadır.
 • Farklı desenler ve dokular ekleyerek animasyonlara daha fazla detay kazandırmanıza olanak tanır.
 • Animasyonlara ses eklemenize olanak tanır. Bu, karakterlerin konuşmasını, arka plandaki müziği veya ses efektlerini eklemenize olanak tanır.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatÜcretsiz

Pencil2D⚪️

çizgi film yapma programı
çizgi film yapma programı

Pencil 2D programı da Synfig programı gibi hem 2D animasyon programı olarak kullanılıyor hem de tamamen açık kaynak kodlu bir program. Synfig programına alternatif ücretsiz 2D animasyon programı arıyorsanız Pencil 2D programını inceleyebilirsiniz.

Pencil 2D Özellikleri:

 • Pencil 2D’nin arayüzü, kullanıcıların kolayca anlayabileceği ve kullanabileceği basit bir tasarıma sahiptir. Animasyon yapmak için gerekli olan temel araçlar, arayüz de kolayca erişilebilir.
 • Pencil 2D, animasyonlarınızın her ayrıntısını düzenlemenize olanak tanır. Bu, animasyonlarınızın her aşamasını kontrol etmenizi ve düzenlemenizi sağlar. Ayrıca, katmanlar oluşturarak her öğeyi ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.
 • Vektör tabanlı çizimler oluşturmanıza olanak tanır. Bu, çizimlerinizi istediğiniz boyuta veya çözünürlüğe ölçeklendirebileceğiniz anlamına gelir.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatÜcretsiz

Pencil2D ve Synfig programlarını Türkçe ücretsiz animasyon yapma programı olarak kullanabilirsiniz.

Anime Studio🟤

mobil animasyon yapma programı
mobil animasyon yapma programı

Anime Studio programı eski ismiyle Moho olarak bildiğimiz 2D animasyon programıdır. 2006 yılından beri de Anime Studio ismiyle 2D animasyon programları arasında hizmet vermeye devam eden bir programdır.

Anime Studio Özellikleri:

 • Anime Studio, hem ileri hem de geriye dönük animasyon tekniklerini destekler. Bu, karakterlerin doğal ve akıcı hareketlerle animasyonlaştırılmasına olanak tanır.
 • Anime Studio, vektör çizim araçları ile birlikte gelir. Bu araçlar, kullanıcılara karakterleri ve arka planları kolayca çizme imkanı verir.
 • Önceden hazırlanmış bir dizi hareketle karakter animasyonlarını kolaylaştırır. Kullanıcılar karakterleri bu hareketlerle kolayca animasyonlandırabilir ve benzersiz animasyonlar oluşturabilirsiniz.
 • Karakterlerin hareketini incelemek ve kontrol etmek için gelişmiş araçlar sunar. Karakterlerin hareketini kolayca ayarlayabilir ve animasyonların detaylarını inceleyebilirsiniz.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Adobe Character Animator🟠

android animasyon yapma programı
android animasyon yapma programı

Adobe Character Animator programı, Adobe Animate programı gibi Adobe şirketi tarafından geliştirilmiş bir animasyon programıdır. Adobe Character Animator’un , Adobe Animate ile arasındaki en büyük fark Adobe Character Animator ile gerçek zamanlı animasyonlar oluştururken, Adobe Animate ile vektörel grafikler için animasyon hazırlamak üzerine tasarlanmıştır.

Adobe Character Animator programını da 2D animasyon programları arasında online animasyon yapma programı olarak kullanabilirsiniz.

Adobe Character Animator Özellikleri:

 • Adobe Character Animator, canlı hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak takip ederek karakterlerinizi canlandırmanıza olanak tanır. Program, hareket algılama teknolojisi kullanarak yüz ifadelerinizi, beden hareketlerinizi ve seslerinizi karakter animasyonlarına aktarabilir.
 • Yüz ifadelerinizi taklit ederek karakterlerinizi daha gerçekçi hale getirebilir. Karakter animasyonları için kullanabileceğiniz bir dizi hazır yüz ifadesi vardır, ancak ayrıca kendi yüz ifadelerinizi de programda kaydedebilirsiniz.
 • Adobe Character Animator, seslerinizi karakterlerin ağzına senkronize edebilir. Böylece, karakterleriniz ağız hareketlerinin seslerinize uygun şekilde hareket ettiği gibi görünecektir.
 • Beden hareketlerini taklit etmek için hareket algılama teknolojisini kullanır. Karakter animasyonlarınızın gerçekçi bir şekilde hareket etmesi için çeşitli pozisyonlar, yürüme döngüleri ve hareketler sağlar.
 • Sahnelerinizi düzenlemek için önceden tanımlanmış arka planlar ve karakterlerin yerleştirilebileceği yerler sağlar. Sahne özelliklerini ayarlayarak, karakterlerinizin doğru ölçekte ve konumda hareket ettiğinden emin olabilirsiniz.
 • Program, canlı bir performans kaydı yapabilmenizi sağlar. Bu özellik, canlı yayınlar, gösteriler ve sunumlar için idealdir.
Dil DesteğiTürkçe
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

FlipaClip🟡

en iyi ücretsiz animasyon programları
en iyi ücretsiz animasyon programları

FlipaClip programını özellikle listemize ekledim. Android ve mobil cihazlar üzerinden animasyon yapmak isteyen çok sayıda kullanıcı olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden mobil animasyon yapma programı olarak ve android animasyon yapma programı olarak kullanabileceğiniz FlipaClip programını da listemizde yer verdik.

FlipaClip programı hem Google Play Store’da hem de IOS Store da bulunmaktadır.

FlipaClip Özellikleri:

 • FlipaClip, kullanıcıların kalem, fırça, silgi ve boyama araçları gibi animasyon çizimleri için çeşitli araçlara sahip olmalarını sağlar.
 • FlipaClip, her çizim için tek tek çerçeve kontrolü sağlar. Bu, kullanıcıların animasyonlarında herhangi bir değişiklik yapmak istediklerinde her çerçeveyi ayrı ayrı düzenleyebilmelerini sağlar.
 • Kullanıcıların animasyonlarında katmanları kullanmalarını sağlar. Bu özellik, karakter animasyonlarında farklı öğelerin bir arada hareket etmesine olanak tanır.
 • Animasyonlara ses efektleri eklemek için kullanılabilecek bir dizi araç sunar.
 • FlipaClip, kullanıcıların animasyonlarını GIF dosyaları olarak kaydetmelerine izin verir.

COLAKER NET🟢

fotoğrafı animasyon yapma programı
fotoğrafı animasyon yapma programı

Colaker Net sitesine listemizde özellikle yer vermek istedik. Colaker Net bir animasyon yapma programı değil, animasyon programları listesinin yer aldığı bir sitedir. Sitemizdeki programlar dışında başka animasyon yapma programlarını incelemek istiyorsanız başlıktaki bağlantıdan Colaker Net sitesini de inceleyebilirsiniz.

Böylece sizlere hem 2D hem 3D için animasyon yapma programları listesini paylaşmış olduk. Ücretsiz animasyon programları arasındaki en iyi programları da sizlere anlatmış olduk. İhtiyaçlarınıza ve kriterlerinize göre sizin için en uygun olan programı seçebilirsiniz.

Yukarıdaki listelediğimiz 2D animasyon programlarını çizgi film yapma programı olarak ta kullanabilirsiniz, bildiğiniz üzere çizgi filmlerde animasyonlar ile yapılmaktadır ayrıca animasyon programları ile alakalı daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan bazı içeriklerimiz;

Animasyon Yapma Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Animasyon yapmak için hangi program gereklidir?

Animasyon yapmak için 3DS Max, Maya, Toon Boom, Unreal Engine, Adobe Animate, Adobe Character Animator, Animaker, Procreate gibi programları kullanabilirsiniz.

Animasyon yapma programları adlı makalemize benzer yazıları incelemek için Programlar bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı!

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentisini Bizim Sitemizde Devre Dışı Bırakın.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
mizah.org