En İyi Grafik Tasarım Programları 2023

Grafik tasarım programları, grafik sektöründe bir çok farklı amaç için özel olarak üretilmiş programlardır. Her grafikerin ihtiyacına yönelik özel olarak hazırlanmış grafik tasarım programları bulunmaktadır.

Bizde bu makalemizde sizlere grafik tasarım sektöründe her kullanıcının ihtiyacına yönelik olarak grafik tasarım programları listesi, en kolay tasarım programları ve online grafik tasarım programları başlıklarını ele alacağız.

Grafik Tasarım Programları Listesi🔋

Grafik tasarım programları listemizde dünya çapında en çok kullanılan ve en çok beğenilen profesyonel grafik tasarım programlarından bahsedeceğiz. Şimdi sırasıyla madde madde sizlere programları ve özelliklerini anlatmaya geçiş yapalım.

Adobe Illustrator🟢

grafik tasarım programları listesi
grafik tasarım programları listesi

Adobe Illustrator programı en iyi grafik tasarım programları arasında yer almaktadır ve yıllardır da profesyonel grafikerler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Adobe Illustrator programı ile her türlü grafik tasarımını yapabilirsiniz.

Adobe Illustrator programı vektörel tabanlı bir program olduğu için oluşturduğunuz her türlü tasarımın istediğiniz boyutlarda çıktısını alabilirsiniz ve hiçbir piksel kaybı yaşamazsınız ayrıca Mac işletim sistemlerinde de kullanılabilmektedir.

Mac grafik tasarım programları, en iyi grafik tasarım programları, Türkçe grafik tasarım programları arayanlar için ideal bir programdır.

Adobe Illustrator Özellikleri:

 • Adobe Illustrator, vektör grafikleri oluşturma ve düzenleme için tasarlanmış bir yazılımdır.
 • Çeşitli çizim araçları sunar ve kullanıcılar, doğru çizgiler, şekiller ve diğer vektör nesneleri oluşturmak için bunları kullanabilir.
 • Program, farklı renk modlarını destekler ve RGB, CMYK gibi renk paletleri gibi çeşitli renk modlarına sahiptir.
 • Illustrator, tasarımcıların farklı dokular ve desenler oluşturmasına yardımcı olan fırça ve doku araçlarına sahiptir.
 • Program, tasarımcıların efektler ve stil katmanları oluşturmasına izin veren stil özelliklerine de sahiptir.
 • Illustrator, tasarımcıların metin oluşturmasına ve düzenlemesine izin verir ve farklı yazı tipleriyle çalışabilir.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Adobe InDesign🟡

mac grafik tasarım programları
mac grafik tasarım programları

Adobe InDesign programı da, Adobe Illustrator programı gibi Adobe şirketine ait bir grafik tasarım programıdır. Adobe InDesign programı daha çok dijital baskı yapmayı düşünen kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış bir programdır. Adobe InDesign programı da Mac işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

En iyi grafik tasarım programları, Mac grafik tasarım programları, Türkçe grafik tasarım programları arayan kullanıcılar için uygun bir programdır.

Adobe InDesign Özellikleri:

 • Adobe InDesign, profesyonel düzeyde yayın tasarımı için kullanılan bir yazılımdır.
 • Kitap, broşür, dergi, gazete, katalog, afiş, kartvizit, etiket, ambalaj ve diğer yayınlar gibi farklı türlerde projeler oluşturmak için kullanılabilir.
 • Tasarımcıların metin, resim ve diğer grafik öğelerini birleştirerek tasarımlar oluşturmasına izin verir.
 • Tasarımcıların belirli sayfa boyutları, kenar boşlukları ve sayfa düzenleri için önceden tanımlanmış şablonlar kullanmasına olanak tanır.
 • Kullanıcılara belirli metin stilleri, fontlar ve tipografi ayarları oluşturma ve yönetme imkanı sağlar.
 • Tasarımcıların tablolar, grafikler ve diğer veri görselleştirme araçları oluşturarak verileri etkili bir şekilde sunmalarına yardımcı olur.

Adobe şirketi profesyonel grafik tasarım programları konusunda dünyada ki en popüler şirketlerden bir tanesidir.

Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Corel Draw🟠

grafik tasarım programları isimleri
grafik tasarım programları isimleri

Corel Draw programı en iyi grafik tasarım programları listemizdeki Adobe şirketi ile rekabet eden nadir programlardan bir tanesidir. Corel Draw programı Adobe programlarından sonra profesyonel tasarımcıların en çok kullandığı programlardan bir tanesidir.

Adobe Illustrator programı gibi Corel Draw programı da vektörel tabanlı bir programdır.

Corel Draw Özellikleri:

 • CorelDRAW, grafik tasarımı, düzenleme ve vektör tabanlı çizim için kullanılan bir yazılımdır.
 • Logo, kartvizit, broşür, poster, etiket, web grafikleri ve diğer tasarımlar gibi farklı türlerde projeler oluşturmak için kullanılabilir.
 • Profesyonel düzeyde tasarım araçlarına sahiptir, bunlar arasında şekil araçları, renk paletleri, metin araçları, katmanlar ve efektler bulunur.
 • Birçok farklı dosya biçimini destekler, bu sayede tasarımlarınızı farklı ortamlarda kullanmanıza olanak sağlar.
 • Kullanıcılara önceden tasarlanmış şablonlar sunar, bu sayede hızlı bir başlangıç yapmanızı ve tasarımlarınızı hızlıca oluşturmanızı sağlar.
 • Kullanıcıların tasarımlarını kolayca paylaşmalarına olanak tanıyan bir bulut entegrasyonuna sahiptir.
Dil Desteğiİngilizce
Desteklediği İşletim SistemleriWindows
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

Adobe Photoshop🔴

en iyi grafik tasarım programları
en iyi grafik tasarım programları

Adobe Photoshop programı en iyi grafik tasarım programları listemizde ki en çok kullanılan programlardan bir tanesidir. Adobe Photoshop programı çizimden ziyade fotoğrafları düzenlemek için kullanılan bir programdır.

Adobe Photoshop programını dijital kalemler ile çizim için kullanan tasarımcılar olsa da Adobe Photoshop programı piksel tabanlı bir program olduğu için çalışmanızı hangi pikselde yapıyorsanız, o pikseller dışında tüm piksel değişimlerinde tasarımızda kalite bozulmaları meydana gelecektir.

Adobe Photoshop programını da Türkçe grafik tasarım programları, en iyi grafik tasarım programları, Mac grafik tasarım programları arayan kullanıcılar inceleyebilirler.

Adobe Photoshop Özellikleri:

 • Adobe Photoshop, profesyonel fotoğraf düzenleme, tasarım ve grafik oluşturma için kullanılan popüler bir yazılımdır.
 • Geniş bir araç yelpazesi sunar, bu sayede fotoğraflarınızı, grafiklerinizi ve diğer tasarımlarınızı düzenlemeniz ve oluşturmanız için gereken tüm araçlara sahip olursunuz.
 • Çok katmanlı tasarımlar oluşturmanıza ve bu katmanları ayrı ayrı düzenlemenize olanak tanır. Bu özellik sayesinde, farklı öğeleri birleştirebilir, arka planları değiştirebilir ve resimlerinizi tamamen özelleştirebilirsiniz.
 • Farklı dosya biçimlerini destekler, bu sayede fotoğraflarınızı ve diğer tasarımlarınızı farklı ortamlarda kullanabilirsiniz.
 • Fotoğraf düzenleme için birçok araç sunar, örneğin kırpma, yeniden boyutlandırma, renk düzeltme, fotoğraf filtreleri ve efektler gibi. Bu araçlar sayesinde, fotoğraflarınızın görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac
FiyatDeneme sürümü ücretsiz

En Kolay Tasarım Programları📚

En kolay tasarım programları başlığımızda da sizler için daha pratik tasarım yapabileceğiniz, hızlı tasarımlar oluşturabileceğiniz programları listeleyeceğiz.

Sketchbook🔵

en kolay tasarım programları
en kolay tasarım programları

Autodeks Sketchbook programı en kolay tasarım programları listemizde belki de en çok beğenilen program olabilir, Sketchbook programını neredeyse tüm cihazlardan kullanabilmeniz, kalem ile çizim ve boyama yapabilmenizi sağlaması ve çok kolay bir kullanım arayüzü olması sayesinde çok fazla tercih edilen bir program haline gelmiştir.

Sketchbook programı bir çizim ve boyama programı olsa da piksel tabanlı bir programdır yani çalışma yaptığınız tasarımın boyutlarını doğru girdiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Bulut tabanlı kayıt sistemi sayesinde ister mobilden, ister tabletten, isterseniz bilgisayarlarınızdan tasarımlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

En kolay tasarım programları, Mac grafik tasarım programları, Mobil grafik tasarım programları arayan kullanıcıların incelemesi gereken bir programdır.

Sketchbook Özellikleri:

 • Autodesk Sketchbook, dijital çizim ve boyama yapmak için kullanılan bir yazılımdır.
 • Bir dizi farklı araç sunar, örneğin farklı fırçalar, kalem uçları, silgiler ve diğer çizim araçları. Bu araçlar, kullanıcılara geniş bir yelpazede çizim seçenekleri sunar.
 • Çok katmanlı çalışmalar yapmanıza olanak tanır. Bu özellik, farklı öğeleri birleştirmenizi, arka planları değiştirmenizi ve resimlerinizi tamamen özelleştirmenizi sağlar.
 • Farklı renk paletleri ve renk seçenekleri sunar. Bu sayede, resimlerinizi istediğiniz renkte boyayabilirsiniz.
 • Autodesk Sketchbook, hassas ve akıcı çizim deneyimi sağlar. Bu sayede, çizimlerinizin doğal ve organik bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, IOS, Android
Fiyat56,25 ₺

Krita🟢

tasarım programları
tasarım programları

Krita programı en kolay tasarım programları listemizde Sketcbook programı gibi bir çizim ve boyama programıdır. Sketcbook programından farklı olarak Krita programı tamamen ücretsizdir ve açık kaynak kodlu bir programdır.

Ücretsiz grafik tasarım programları, Mac grafik tasarım programları, Linux grafik tasarım programları, ücretsiz Türkçe grafik tasarım programları arayan kullanıcılar inceleyebilirler.

Krita Özellikleri:

 • Krita, açık kaynaklı bir çizim ve boyama yazılımıdır. Program, dijital sanatçılar için bir dizi çizim ve boyama aracı sunar.
 • Krita’nın arayüzü, farklı özelliklere ve seçeneklere erişmek için özelleştirilebilir. Kullanıcılar, araç çubuklarını, pencereleri ve diğer bileşenleri yeniden düzenleyebilirler.
 • Bir çok farklı çizim aracı sunar, örneğin farklı fırçalar, kalemler, kalemtıraşlar ve boyama araçları. Kullanıcılar, çizimlerini ve boyamalarını daha özelleştirilmiş hale getirmek için bu araçları kullanabilirler.
 • Farklı katmanlar üzerinde çalışabilmenizi sağlar. Bu, kullanıcıların farklı öğeleri birleştirmelerine, arka planları değiştirmelerine ve resimlerinin tamamını özelleştirmelerine olanak tanır.
 • Farklı renk paletleri ve renk seçenekleri sunar. Kullanıcılar, resimlerini istedikleri renkte boyayabilirler.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux
FiyatÜcretsiz

Creative Cloud🟡

hazır grafik tasarım şablonları
hazır grafik tasarım şablonları

Creative Cloud, Adobe şirketine ait bir abonelik uygulamasıdır. Creative Cloud aboneliği alarak abonelik süreniz boyunca satın aldığınız paket kapsamındaki tüm Adobe programlarını ücretsiz olarak kullanmanızı sağlamaktadır.

Creative Cloud uygulamasında şu programlar bulunmaktadır;

 • Adobe Lightroom
 • Adobe Premiere Rush
 • Adobe Fresco
 • Adobe Bridge
 • Adobe Express
 • Adobe Aero
 • Adobe Character Animator
 • Adobe Illustrator
 • Adobe InDesign
 • Adobe Premiere Pro
 • Adobe After Effetcs
 • Adobe Dreamweaver
 • Adobe Animate
 • Adobe Audition
 • Adobe Subtance 3D Painter
 • Adobe Dimension
 • Adobe Media Encoder
 • Adobe XD
 • Adobe InCopy

Ayrıca bazı Creative Cloud paketlerinde hazır grafik tasarım şablonları da bulunabilmektedir.

Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac
FiyatPaketlere Göre Fiyat Değişikliği Mevcut.

Online Grafik Tasarım Programları🗂

Online grafik tasarım programları başlığımızda hiçbir programa gerek kalmadan, sadece internet bağlantısı ile web sitelerini kullanarak grafik tasarım yapabileceğiniz siteleri göstereceğiz.

Böylece eski bilgisayarlarda, telefonlarda, tabletlerde internetinizin olduğu her cihazdan grafik tasarımları yapabileceksiniz.

Gravit Designer🟠

online grafik tasarım programları
online grafik tasarım programları

Gravit Designer programı, Online grafik tasarım programları ve online tasarım siteleri arayan kullanıcılar için oluşturulmuş bir yazılımdır. Gravit Designer yazılımı sayesinde sadece internet tarayıcısı ile Mac, Windows, Linux işletim sistemlerinde tasarımlar yapabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Gravit Designer yazılımı da vektörel tabanlı bir yazılımdır. Gravit Designer yazılımının hem ücretli hem ücretsiz sürümleri bulunmaktadır.

Gravit Designer Özellikleri:

 • Vektörel tasarım araçları: çizim araçları, şekil araçları, metin araçları, boya ve çizim fırçaları, ve diğer özellikleri içerir.
 • Katmanlar, raster görüntü yerleştirme, çizim katmanları, ölçeklendirme, rotasyon ve diğer özellikleri içerir.
 • Renk paletleri, stili içeren renk ve desenler, saydamlık ve diğer özellikleri içerir.
 • PDF, SVG, EPS, JPEG, PNG, HTML ve diğer özellikleri içerir.
 • Araç çubukları, paletler, tüm ekran modu, özelleştirilebilir kısayol tuşları ve diğer özellikleri içerir.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux
FiyatÜcretli/Ücretsiz

Canva🟤

ücretsiz 3d tasarım programı
ücretsiz 3d tasarım programı

Canva yazılımı, online grafik tasarım programları listemizdeki en popüler programdır. Kısa zamanda o kadar popüler hale gelmiştir ki, Adobe şirketi ile ciddi rekabet eder hale gelmiş durumdadır. Özellikle ücretsiz paketinde sunulan özelliklerin çok iyi bulunması ve öğrenciler ve öğretmenler için özel fiyatlandırmalarının bulunması gibi özellikleri çok dikkat çekmiştir.

Canva yazılımı ile sadece internet tarayıcısı ile istediğiniz tarayıcıdan istediğiniz tasarımları yapabilirsiniz. Grafik tasarım programların sunduğu tüm tasarımları Canva programı da sunmaktadır.

Canva yazılımında hazır grafik tasarım şablonları da bulabilirsiniz. Online grafik tasarım programları, ücretsiz grafik tasarım programları, Türkçe ücretsiz grafik tasarım programları, mobil grafik tasarım programları arayan kullanıcılar inceleyebilirler.

Canva Özellikleri:

 • Özelleştirilebilir şablonlar, resimler, şekiller, çizim araçları, metin araçları, renk paletleri ve diğer özellikleri içerir.
 • Katmanlar, hizalama, gruplama, kilitli konumlandırma ve diğer özellikleri içerir.
 • Stil özellikleri: fontlar, yazı tipleri, renkler, saydamlık, desenler ve diğer özellikleri içerir.
 • PDF, JPEG, PNG, GIF ve diğer özellikleri içerir.
 • Araç çubukları, paletler, tüm ekran modu, özelleştirilebilir kısayol tuşları ve diğer özellikleri içerir.
 • Proje paylaşımı, yorumlar, görüntüleme ve düzenleme izni atama ve diğer özellikleri içerir.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux, IOS, Android
FiyatÜcretli/Ücretsiz

Pixlr⚪️

ücretsiz tasarım siteleri
ücretsiz tasarım siteleri

Pixlr sitesi normalde bir çevrimiçi fotoğraf düzenleme aracıdır ayrıca sitesinde bir çok stok fotoğraf arşivi de bulunmaktadır ancak grafik tasarım kullanıcıları için çok basit olarak bir ücretsiz grafik düzenleme yazılımı oluşturmuş durumdadır.

Pixlr sitesini hem en kolay tasarım programları hem de online grafik tasarım programları arayan kullanıcılar inceleyebilirler.

Pixlr Özellikleri:

 • Kullanıcılar, Pixlr Editor’u kullanarak web tarayıcılarında fotoğraflarını düzenleyebilirler.
 • Pixlr Express’i kullanarak fotoğraflarına hızlı bir şekilde filtreler ve efektler ekleyebilirler.
 • Pixlr X’i kullanarak basit düzenlemeler yapabilirler.
 • Pixlr E’yi kullanarak daha gelişmiş bir düzenleme deneyimi yaşayabilirler.
 • Kullanıcılar, düzenledikleri fotoğrafları doğrudan bilgisayarlarına veya sosyal medya hesaplarına indirebilirler.
 • Pixlr’ın temel özellikleri ücretsizdir.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux, IOS, Android
FiyatÜcretli/Ücretsiz

Ücretsiz Grafik Tasarım Programları💸

Ücretsiz grafik tasarım programları listemizde makalemizde sizlere gösterdiğimiz ücretsiz programlar dışında daha fazla grafik tasarım programı arayan kullanıcılar için bir çok farklı program listeleyeceğiz.

InkScape🔵

ücretsiz grafik tasarım programları
ücretsiz grafik tasarım programları

InkScape programı açık kaynak kodlu bir grafik düzenleme programıdır. Tamamen ücretsiz olduğu içinde ücretsiz grafik tasarım programları listemizde yer almaktadır.

Ücretsiz bir program olsa da sunduğu özellikler sayesinde bir çok profesyonel tasarımcı InkScape programını kullanmaktadır. InkScape programı da vektörel tabanlı bir programdır.

InkScape Özellikleri:

 • Inkscape, vektörel grafik düzenlemek için kullanılan bir yazılımdır. Bu, ölçeklenebilir grafikler oluşturmak için idealdir.
 • Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu, kullanıcıların yazılımı indirip kullanmasını ve hatta kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmesini sağlar.
 • Inkscape, tek bir dosya içinde birden fazla sayfayı destekler. Bu özellik, kitaplar, dergiler, broşürler gibi çok sayfalı dokümanlar oluşturmak için idealdir.
 • Profesyonel kalitede grafikler oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, oluşturulan grafikler yüksek kaliteli çıktılara dönüştürülebilir.
 • Çizimler yapmak, şekiller oluşturmak, renkleri ayarlamak, metin eklemek ve daha birçok şey yapmak için bir dizi araç içerir.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux
FiyatÜcretsiz

GIMP🟡

ücretsiz grafik tasarım siteleri
ücretsiz grafik tasarım siteleri

GIMP programı da ücretsiz grafik tasarım programları listemizde InkScape programı gibi açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olarak sunulan grafik tasarım programlarından bir tanesidir.

GIMP programı piksel tabanlı bir grafik düzenleme programıdır.

Türkçe grafik tasarım programları, ücretsiz grafik tasarım programları, Türkçe ücretsiz grafik tasarım programları arayan kullanıcılar inceleyebilirler.

GIMP Özellikleri:

 • GIMP, ücretsiz ve açık kaynaklı bir piksel tabanlı grafik düzenleyicidir.
 • Windows, macOS ve Linux dahil olmak üzere birçok işletim sistemiyle uyumludur.
 • Katmanlar, maskeler, kanallar ve yol araçları gibi gelişmiş grafik özelliklerine sahiptir.
 • Pek çok farklı dosya biçimini destekler, aralarında JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF, PSD ve SVG gibi popüler biçimler yer alır.
 • Kullanıcıların farklı dillerde kullanımını destekler.
 • Gelişmiş renk düzenleme araçları sunar, renklerin doğruluğunu ve parlaklığını ayarlamanızı sağlar.
 • GIMP, fotoğraflarda kırpma, yeniden boyutlandırma, döndürme, kesme, kesme, efektler ekleme, rötuşlama ve tonlama gibi birçok düzenleme işlemi yapmanıza olanak tanır.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux
FiyatÜcretsiz

Adobe Express🟠

ücretsiz türkçe grafik tasarım programları
ücretsiz türkçe grafik tasarım programları

Adobe Express yazılımı, ücretsiz grafik tasarım programları listemizdeki en yeni programlardan bir tanesidir. Adobe Express programı bize göre Canva programına rakip olarak çıkartılmış bir yazılımdır.

Adobe’nin resmi sitesinden üyelik ile giriş yaparak tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz piksel tabanlı bir grafik düzenleme yazılımıdır.

Adobe Express Özellikleri:

 • Android ve iOS işletim sistemli cihazlarla uyumludur.
 • Adobe Express, yüksek kaliteli filtreler, efektler ve düzenleme araçları sunar.
 • Kullanıcılar, uygulama içindeki araçlarla fotoğraflarını düzenleyebilir, döndürebilir, yeniden boyutlandırabilir, kırpabilir ve diğer düzenlemeleri yapabilirler.
 • Kullanıcıların fotoğraflarını hızlı bir şekilde paylaşmalarını sağlayan entegre bir paylaşım özelliğine sahiptir.
 • Uygulama, fotoğraf düzenlemesi için birkaç adımı içeren kolay bir arayüze sahiptir ve kullanıcıların fotoğraflarını hızlı bir şekilde düzenlemelerine olanak tanır.
Dil DesteğiTürkçe
Desteklediği İşletim SistemleriWindows, Mac, Linux, IOS, Android
FiyatÜcretsiz

Colaker Net🟢

ücretsiz grafik tasarım programı
ücretsiz grafik tasarım programı

Colaker Net sitesi, grafik tasarım programları arayan kullanıcılar için detaylı bir makale hazırlamış sitelerden bir tanesidir. Makalemizde ki programlar dışında grafik tasarım programlarını merak ediyorsanız, başlıkta yer alan Colaker Net sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Böylece sizlere piyasadaki en iyi grafik tasarım programları listesini tüm özellikleri ile beraber göstermiş olduk. İhtiyaçlarınıza göre sizin için en uygun grafik tasarım programını seçebilirsiniz ayrıca aşağıdaki videomuzu da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan benzer içeriklerimiz;

Grafik Tasarım Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Bir Grafiker Hangi Programları Bilmeli?

Grafikerler çalışma yaptığı alana dair dijital programları kullanabilirler. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign gibi programları örnek olarak gösterebiliriz.

Grafik tasarım programları ile alakalı benzer içeriklerimizi incelemek için Program bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı!

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentisini Bizim Sitemizde Devre Dışı Bırakın.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
mizah.org