Rust FPS Arttırma Yöntemleri ✔️ 2023

Rust FPS arttırma yöntemleri. Rust oyunu 2018 yılında Steam platformunda yayın hayatına başlamış bir hayatta kalma oyunudur. 2018 yılından beri yapımcıların Rust oyununa sundukları destekler sayesinde oyun günümüze kadar güncellenerek, yeniliklerle beraber her zaman en popüler oyunlardan bir tanesi olmayı başardı diyebiliriz.

Rust FPS arttırma kodları da Rust FPS arttırma yöntemlerinden bir tanesidir. Rust oyununu hem çok oyunculu hem de tek oyunculu olarak oynayabiliyorsunuz ancak tabiki her oyunda olduğu gibi Rust oyununun da sorunsuz oynanabilmesi için sahip olmanız gereken sistem gereksinimleri bulunmaktadır ancak herkeste iyi bir bilgisayar ne yazık ki bulunmuyor.

Rust FPS Gösterme🟢

Rust oyununda FPS arttırma tekniklerini göstermeden önce ilk olarak oyun içerisinde FPS değerinizi nasıl göreceğinizi bilmeniz gerekiyor, bu yönteme de Rust FPS gösterme yöntemi denilmektedir. Steam platformunda Rust oyununu açıyorsanız, ayarlar kısmından FPS değeri ayarlanabiliyor ancak başka platformlardan oynuyorsanız Rust FPS gösterme adımımızı uygulamanız faydanıza olacaktır.

Rust FPS gösterme adımları şu şekildedir;

 • İlk olarak Rust oyununu bilgisayarınızda açın.
 • Ardından F1 tuşuna basın. F1 tuşuna bastığınızda konsol açılacaktır.
 • Konsol kısmına perf 1 yazın ve enter tuşuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda Rust oyununda FPS değerinizi görebileceksiniz.

Rust FPS Arttırma Teknikleri🟡

rust fps arttırma kodları
rust fps arttırma kodları

Rust FPS arttırma yöntemleri makalemizde sizlere bilgisayarınızın donanımları çok iyi olmasa da Rust oyununda nasıl daha iyi FPS değerleri alabileceğinizi göstereceğiz ancak Rust FPS arttırma tekniklerini göstermeden önce sizlere Rust sistem gereksinimleri göstermek istiyoruz.

Rust sistem gereksinimleri şu şekildedir;

rust sistem gereksinimleri
rust sistem gereksinimleri

Rust sistem gereksinimlerini de sizlere gösterdiğimize göre, şimdi sırasıyla Rust FPS arttırma yöntemlerini göstermeye geçiş yapalım.

1)Rust Başlatma Seçenekleri Kodları🟠

rust başlatma seçenekleri
rust başlatma seçenekleri

Rust başlatma seçenekleri kodları yöntemi sadece Steam platformuna özel bir tekniktir. Steam platformunda ki tüm oyunlarda FPS arttırmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Rust oyunu içinde aynı şekilde FPS arttırmak için Rust başlatma seçenekleri kodları kısmını kullanacağız.

Rust oyunu başlatma seçeneklerini açmak için;

 • Steam kütüphane kısmına giriş yapın.
 • Kütüphanede Rust oyununu bulun.
 • Rust oyununa sağ tıklayıp, “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
rust grafik ayarları
rust grafik ayarları

Karşınıza direkt olarak Genel sekmesinde yer alan “Başlatma seçenekleri” bölümü gelecektir. Başlatma seçenekleri kısmına gerekli kodları girebilirsiniz. Rust başlatma seçenekleri kısmında sizlere hem normal bilgisayarlar için hem de çok eski ve donanımı çok güçsüz olan bilgisayarlar için başlangıç kodları önereceğiz, öneri de bulunmadan önce de sizlere ilk olarak tüm kodların ne işe yaradıklarını anlatacağız.

 • -window-mode exclusive: Rust oyununu tam ekran penceresiz olarak çalıştırmaya yarayan bir koddur. Rust oyununu çok daha akıcı oynamanızı sağlar ancak oyun sırasında ALT+TAB kombinasyonunu kullanırsanız ekranını kilitlenir o yüzden kullanmamaya dikkat ediniz, onun yerine ALT+Enter kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 • -high: Steam üzerinden Rust oyununa giriş yaptığınızda oyunu otomatik olarak yüksek öncelikli başlatır ve bu bilgisayarınızın donanımlarını oyuna odaklanmasını sağlar.
 • -malloc=system: Rust oyununu sisteminizde optimize ederek açmanızı sağlayan bir komuttur.
 • -nolog: Rust oyunu içerisindeki log kayıtlarının tutulmamasını sağlayarak, FPS artışına yardımcı olmaktadır.
 • -MaxMem=Değer: Bu komut Rust oyununun bilgisayarınızdaki RAM miktarını ne kadar kullanması gerektiğini ayarlayabileceğiniz komuttur. Bu komudu eklemediğiniz zaman Rust bilgisayarınızdaki boşta olan RAM’lerin hepsini kullanmaz ve böylece de normalden daha düşük FPS değerleri alırsınız ancak tüm RAM miktarlarınızı da girmeyin, şimdi size bu komut ile alakalı örnek bir kullanım göstereceğim.

Örneğin benim bilgisayarımda 24 GB RAM var ve 24 GB =24000 MB eder. Biz bu değerin %20’sinin bilgisayarımızın sistem işleyişi için kullanacağını varsayacağız ve 24.000%100X80 yaptığımızda da çıkan sonuç 19.200 MB oluyor. Bizde Rust başlatma seçeneklerine –MaxMem=19200 yazacağız. Bu örnekte RAM miktarımın 24 olduğundan ve %20 sinin Windows işletim sisteminin kullanacağını varsaydık, siz kendi bilgisayarınızın RAM miktarına göre aynı hesaplamayı yaparak -MaxMem komutunu kullanabilirsiniz.

 • -cpuCount=Değer: Bu komutta bilgisayarınızdaki işlemcisine ait çekirdek sayısının en iyi şekilde Rust oyununda kullanılmasını sağlayan komuttur ve her bilgisayarın işlemcisinin çekirdek sayısı farklıdır. Benim bilgisayarımda 8 çekirdek var ve bunun yine %20 sini işletim sistemine bırakacağımız için -cpuCount=6 kodunu kullanacağım.
 • -exThreads=”Değer”: Bu komutta bilgisayarınızdaki işlemcinize ait sanal çekirdek miktarını göstermektedir. Yine sanal çekirdek miktarınızın %20’sini çıkartıp, kalanı kullanmanız sizin için iyi olacaktır. Örnek olarak, -exThreads=12
 • -force-d3d12-no-singlethreaded: Bu kod Rust oyununu Directx 12 ile çalıştırmanızı sağlayan bir komuttur. Bu komut düşük donanımlı bilgisayarlarda kullanılırsa tam tersi performans düşüşüne sebebiyet verir.

Yukarıdaki komutları başlangıç seçeneklerine girerek Rust oyununda FPS arttırabilirsiniz. Şimdi de sizlere standart donanıma sahip bir bilgisayar ile düşük donanıma sahip bilgisayarların Rust başlatma seçenekleri kısmında kullanabileceğiz kodları gösterelim.

Normal bilgisayarlar için: -window-mode exclusive -nolog -high -maxMem=14336 -malloc=system -cpuCount=6 -exThreads=12 -force-d3d12-no-singlethreaded

rust başlatma seçenekleri 2023
rust başlatma seçenekleri 2023

Düşük donanımlı bilgisayarlar için: -window-mode exclusive -gc.buffer 4096 -itemskins 0 -hitnotify.notification_level 2 -gc.incremental_milliseconds 1 -graphics.lodbias 0.25

2)Rust Grafik Ayarları⚪️

Rust grafik ayarları, FPS artışı konusunda ki en kritik ayarlardan bir tanesidir. Sizlere bu makaleyi hazırlamadan önce bir çok içerik üreticisinin tavsiyelerini izledik, dinledik ve yorumladık ancak çoğu kişinin kendisine göre anlatımlar yaptığını fark ettik.

Biz sizlere Rust grafik ayarları başlığımızda en iyi FPS alabileceğiniz ayarları gösterecek ve bu sayede Rust oyununda alabileceğiniz en yüksek FPS değerlerine ulaşabileceksiniz.

rust fps gösterme
rust fps gösterme
 • Grafik Kalitesi: 3
 • Çizim Ölçeği: 1.0
 • Nvidia DLSS: RTX ekran kartı kullanıyorsanız açık, kullanmıyorsanız kapalı konumda tutun.
 • Gölge Kalitesi: 1
 • Gölge Kademeleri: No cascades
 • Maksimum Gölgeli Işık: 0
 • Su Kalitesi: 0
 • Su Yansıması: 0
 • Dünya Yansımaları: 0
 • Gölgelendirici Düzeyi: 200
 • Görüş Mesafesi: 2.0
 • Gölge Mesafesi: 50
 • Eşyönsüz Süzme: 1
 • Uzaklık Açısı Haritalandırma: 0
 • Çimen Görünümü: Kapalı
 • Çim Gölgeleri: Kapalı
 • Nvidia Reflex Modu: Açılabiliyor ise açık, açılmıyorsa zorunlu olarak kapalı seçeneğini seçin.

Ağ kalitesi kısmında ise;

 • Parçacık Kalitesi: 0
 • Eşya Kalitesi: 50
 • Ağaç Kalitesi: 50
 • En Fazla Ağaç Dalları: 50
 • Arazi Kalitesi: 50
 • Çimen Kalitesi: 0
 • Dekor Kalitesi: 0

yukarıdaki şekilde Rust grafik ayarları yaparak FPS değeri için en iyi sonuçları alabilirsiniz. Rust FPS arttırma rehberimiz genel olarak bu şekildeydi ancak oyun içi yaptığınız ayarlardan pişman olup, oyunun varsayılan ayarlarına dönmek isterseniz de şimdi sizlere Rust ayarları sıfırlama yöntemini anlatacağız.

Rust Ayarları Sıfırlama💾

Rust ayarları sıfırlama konusu aslında çok önemli konulardan bir tanesidir, çoğu oyuncu en iyi FPS değerini alabilmek için ayarlarını değiştirmek istese de herkesin en önemli önceliği her zaman FPS değeri olmuyor, bazı oyuncular oyunda düşen grafik detaylarından rahatsız olup varsayılan Rust ayarlarına dönmek isteyebiliyor. Bunu düşünerek bizlerde sizlere nasıl Rust ayarlarını sıfırlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Rust ayarları sıfırlama yöntemi için ilk olarak Rust oyunun kurulu olduğu dosya içerisinde yer alan cfg klasörünün içerisinde client.txt dosyasını bulmalısınız. Eğer Rust oyunu Steam üzerinden oynuyorsanız Steam>Steamapps>common>Rust>cfg>client.txt adımlarını takip edebilirsiniz.

rust ayarları sıfırlama
rust ayarları sıfırlama

Client.txt dosyasını bulduktan sonra yukarıdaki resimdeki gibi dosyayı silin, ardından da Rust oyununa yeniden giriş yapın. Oyuna yeniden girdiğinizde ayarlarınızın varsayılan hale geldiğini görmüş olacaksınız. Böylece Rust ayarları sıfırlama işlemini de tamamlamış olacaksınız.

Sizlere Rust FPS arttırma ile alakalı bilmeniz gereken tüm yöntemleri detaylı bir şekilde anlatmış olduk ancak Rust FPS arttırma ve Rust ayarları sıfırlama yöntemlerini uygulamalı olarak, izleyerek uygulamak isterseniz de aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde ki benzer bazı içerikler;

Rust FPS Arttırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular⚫️

Rust FPS Arttırma Kodları Nelerdir?

Rust FPS arttırma kodları normal bilgisayarlar için ve düşük donanımlı bilgisayarlar için olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Normal bilgisayarlar için kullanılan kodlar -window-mode exclusive -nolog -high -maxMem=14336 -malloc=system -cpuCount=6 -exThreads=12 -force-d3d12-no-singlethreaded şeklindeyken, düşük donanımlı bilgisayarlar için kullanılan kodlar -window-mode exclusive -gc.buffer 4096 -itemskins 0 -hitnotify.notification_level 2 -gc.incremental_milliseconds 1 -graphics.lodbias 0.25 şeklindedir.

Rust FPS arttırma adlı makalemiz bu şekildeydi. Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından belirtmeyi ihmal etmeyiniz. Rust bağlantısından oyunun resmi sayfasını da inceleyebilirsiniz. Oyun Rehberi bağlantısından da benzer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

4.8/5 - (23 votes)

Yorum yapın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Algılandı!

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentisini Bizim Sitemizde Devre Dışı Bırakın.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
mizah.org